تعمیر کناف

 •  

  کناف از مصالح بسیار پرکاربرد و کم هزینه در صنعت ساختمان شناخته می‌شود. ترمیم کناف آسیب‌دیده به عوامل بسیاری چون نوع و شدت آسیب‌دیدگی کناف بستگی دارد. اگر قطر محل آسیب‌دیده کم‌تر از ۱۵ سانتی‌متر باشد، تعمیر این سوراخ کوچک بسیار آسان خواهد بود. برای اینکه بتوانید نتیجه بهتری از این‌کار کسب کنید باید ترمیم کناف را به دست متخصص آن بسپارید. برای ترمیم کناف به ابزارهایی چون گچ، چسب کناف، تکه کناف، الیاف شیشه‌ای و پارچه و… نیاز خواهید داشت. در صورتی‌که آسیب گسترده‌ای به دیوار یا سقف کناف وارد شود، باید به تعویض کناف بپردازید‌. امروزه از روش‌های مختلفی برای ترمیم کناف استفاده می‌شود که از نمونه‌های آن می‌توان به استفاده از پارچه کاغذ، استفاده از ترمیم‌کننده و… اشاره کرد.

  روش ترمیم کناف 

  روش‌های مختلفی برای ترمیم کناف وجود دارد. شما می‌توانید انجام این کار را به افراد مجرب و متخصص بسپارید تا با روش ایده‌آلی به ترمیم کناف بپردازند. از روش‌های رایج برای ترمیم کناف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از پارچه کاغذ: در این روش ابتدا شکستگی‌های کناف را با استفاده از چسب سطحی می‌پوشانند و سپس با یک پارچه کاغذ به ترمیم کناف می‌پردازند. این روش بهترین راه‌حل برای ترمیم کناف سقف آشپزخانه و پذیرایی است.
  • استفاده از ترمیم‌کننده کناف: در این روش از ترمیم‌کننده کناف استفاده می‌شود. در این روش باید یک پاکت ترمیم‌کننده را در داخل شکستگی کناف قرار داد و پس از خشک‌شدن آن، سطح کار را به کمک سنگ زمزمه صیقلی کرد.
  • جایگزین کردن‌ کناف: در صورتی‌که محل آسیب‌دیده کناف بزرگ باشد و شما با استفاده از روش‌های گوناگون قادر به ترمیم آن نباشید باید کناف دیگری را جایگزین محل آسیب‌دیده کنید. برای این روش محل آسیب‌دیده با استفاده از ابزارهای تیز و برنده برش داده می‌شود و به جای آن‌ کناف دیگری جایگزین می‌گردد.
  • استفاده از الیاف گلاس: الیاف گلاس نوعی نوارهایی با طول بلند و عرض کم هستند که برای ترمیم کناف کاربرد دارند. برای استفاده از الیاف گلاس باید محل آسیب‌دیده کناف را تمیز کرده و صاف کنید. نوار الیاف گلاس را روی محل قرار دهید و با تیغه محل‌های اضافه نوارها را برش دهید.

  برای کسب اطلاعات تخصصی، پیشنهاد می کنیم بر حسب نیاز خودتان به صفحات زیر هم مراجعه کنید: 

  مراحل ترمیم کناف

  مراحل ترمیم کناف 

  با گذشت زمان ممکن است کناف به دلیل ضربه دیدن، آتش‌سوزی، آب‌خوردگی و… دچار آسیب شود و نیاز به ترمیم داشته باشد. مراحل ترمیم کناف به شرح زیر است:

  • بررسی و تشخیص آسیب: در وهله اول برای ترمیم کناف باید نوع آسیب را بررسی کرد. برای این کار بهتر است از چراغ‌قوه استفاده کرد تا محل آسیب‌دیده در کناف بهتر قابل مشاهده باشد. اگر آسیب کناف سطحی باشد به راحتی می‌توان آن را ترمیم کرد؛ اما در صورت عمقی بودن آسیب ممکن است بخشی از کناف نیاز به تعویض داشته باشد.
  • تهیه ابزار و مصالح: برای ترمیم کناف نیاز است که برخی وسایل را تهیه کنید. این ابزارها و مصالح شامل مواردی چون ملات گچ، سنباده، ماله، کاردک، درزگیر و رنگ می‌شود.
  • آماده‌سازی محل ترمیم: ابتدا باید محل آسیب‌دیده کناف را از هرگونه آلودگی و گردوغبار پاک کنید و پس از آن با استفاده از سنباده با صاف کردن بخش آسیب‌دیده کناف بپردازید.
  • اعمال ملات گچ: ملات گچ را طبق روش آماده‌سازی آن، آماده کنید که جزئیات مراحل آن روی بسته‌بندی ملات گچ درج شده است. ملات گچ را روی محل آسیب‌دیده به‌صورت یکنواخت پهن نمایید و سطح ملات گچ را صاف و صیقلی کنید.
  • نصب نوار درزگیر: پس از این‌که ملات گچ کاملا خشک شد، باید درزگیر را در محل ترمیم نصب کنید. برای ثابت نگه داشتن نوار درزگیر می‌توانید از ملات گچ استفاده کنید.
  • بتونه‌کاری: پس از خشک‌شدن ملات گچ باید محل ترمیم را بتونه‌کاری نمایید.
  • رنگ‌آمیزی: در مرحله آخر باید محل ترمیم کناف را رنگ‌آمیزی کنید. برای این کار باید از رنگ مخصوص کناف استفاده کنید.

  مطلب پیشنهادی:  کناف بهتر است یا گچ 

  روش ترمیم کناف

  تعمیر سوراخ های کوچک کناف 

  اگر قطر و اندازه محل آسیب‌دیده کناف کم‌تر از ۱۵ سانتی‌متر باشد، می‌توانید به راحتی کناف را ترمیم کنید. برای تعمیر سوراخ‌های کوچک به یک تکه کناف نیاز خواهید داشت. برای ترمیم سوراخ کوچک روی کناف باید در ابتدا بخش آسیب‌دیده را برش زده و به شکل هندسی یا دایره درآورید. وصله را با استفاده از چسب یا خمیر به سطح موردنظر وصل کنید. با استفاده از خمیر کناف تمام سطح را بپوشانید و اجازه دهید تا ملات کاملا خشک شود. پس از اتمام کار باید بتونه‌کاری سطح را انجام دهید.

  مطلب پیشنهادی: آموزش نصب سقف کناف 

  تعمیر سوراخ های کوچک کناف

  تعمیر سوراخ های بزرگ کناف 

  برای ترمیم سوراخ بزرگ کناف باید لبه‌های سوراخ سالم باشند. در بسیاری از مواقع پیشنهاد می‌شود که به‌جای ترمیم کناف به دنبال تعویض کناف باشید. البته اگر لبه‌های کناف سالم باشند می‌توانید سوراخ را برش دهید و با استفاده از یک قطعه کناف آن سوراخ را ترمیم کنید. برای ترمیم سوراخ بزرگ کناف باید ابزارهای زیر را تهیه کنید:

  • بتونه
  • رنگ
  • خط‌کش
  • کاردک
  • پیچ
  • دریل
  • اره یا کاتر
  • متر

  مطلب پیشنهادی: عمر کناف چند سال است 

  تعمیر سوراخ های بزرگ کناف

  ترمیم دیوار کناف 

  کناف‌ها علاوه‌بر سقف برای دیوارها نیز کاربرد دارند. دیوارهای کناف همچون دیوارهای آجری مقاوم نیستند؛ اما قابلیت ترمیم کناف سبب شده تا در صورت آسیب دیدن دیوار کناف به ترمیم آن بپردازید. در صورتی‌که دیوار کناف آسیب ببیند، باید ابتدا سطح آسیب‌دیده را تمیز کنید. برای ترمیم دیوار کناف می‌توانید از دو روش تعویض قطعات و ترمیم موضعی کناف استفاده کنید. جزئیات این دو روش به شرح زیر است:

  • ترمیم موضعی کناف: در این روش ابتدا باید محل آسیب‌دیده را برش دهید و آن را به شکل هندسی منظم چون مربع یا مستطیل ایجاد کنید. در حفره‌ای که ایجاد شده باید زیرسازی انجام دهید و سپس با کمک پیچ Tn سازه را به صفحه آسیب‌دیده کناف وصل کنید. پس از اتمام کار می‌توانید درزگیری را انجام دهید و در نهایت فرآیند ترمیم کناف را به اتمام برسانید. اگر محل آسیب‌دیده کوچک است می‌توانید برای ترمیم از وصله استفاده کنید و روی آن را بتونه‌کاری نمایید.
  • تعویض قطعات: در صورت بزرگ بودن محل آسیب‌دیده می‌توانید از این روش استفاده کنید. برای این روش باید محل آسیب‌دیده را از کناف جدا کرده و قطعه جدیدی را جایگزین آن نمایید.

  مطلب پیشنهادی: تفاوت رابیتس و کناف 

  مسترکناف ارائه‌دهنده تمامی خدمات جهت ترمیم و تعویض کناف است. شما می‌توانید برای دریافت مش اوره رایگان در این زمینه با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

   

  لینک های مرتبط: 

  اجرای سقف کناف در کرج 

  اجرای سقف کناف در نیاوران 

  نقاشی ساختمان 

  کناف کاری در تهران 

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *